فهرست بستن

بیتکوین چیست؟

بیتکوین یک ارز دیجیتال است، یک ارز مجازی که طراحی شده تا مثل پول عمل کند و در کنترل یک شخص، گروه یا موسسه خاص نیست، بنابراین نیاز به یک شخص یا بنیاد ثالث مثل بانک مرکزی که بر تراکنش ها نظارت داشته باشد ندارد. تراکنش های بیتکوین توسط دستگاه هایی به نام ماینر انجام می شوند که در ازای تایید و انجام این تراکنش ها به ماینرها بیتکوین پاداش داده می شود.

بیتکوین در سال 2009 توسط یک شخص یا گروه ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو به جهان معرفی شد و از آن زمان تابه کنون معروف ترین رمزارز در جهان بوده است و محبوبیتش باعث گسترش حوزه رمزارزها و ایجاد انواع پروژه های مبتنی بر فناوری بیتکوین که بلاکچین می باشد، شده است. طرفداران بیتکوین سعی می کنند آن را جایگزین  سیستم پرداخت ارزهای فیات(دلار، یورو و …) کنند.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با رمزارزها آشنا کنیم.

اینکه عملکرد آنها چگونه است و شما چطور میتوانید از آنها بهره ببرید.

نکات کلیدی:

  • بیتکوین در سال 2009 راه اندازی شده و تاکنون بیشترین سرمایه گذاری ها در میان رمزارزها را داشته است.
  • برخلاف ارزهای فیات که توسط بانک مرکزی هر کشوری کنترل می شود، بیتکوین با استفاده از یک سیستم غیرمتمرکز به نام بلاکچین ایجاد شده و معامله و ذخیره می شود.
  • عامل تامین کننده امنیت تراکنش های بیتکوین بر بلاکچین دستگاه هایی هستند به نام ماینر که با انجام محاسبات ریاضی دشوار کدهای امنیتی شبکه را می نویسند. به اینکار اجماع اثبات کار یا Proof Of Work گفته می شود.
  • هنوز بیتکوین به یک ثبات قیمتی نرسیده است و در طول عمر خود نوسان های قیمتی بسیاری را تجربه کرده.

در اکتبر سال 2008، شخص یا گروهی با نام جعلی ساتوشی ناکاموتو با ارسال یک ایمیل رمزنگاری شده به تعدادی از فعالان در زمینه تکنولوژی اعلام کرد: من درحال کار روی یک سیستم پرداخت الکترونیکی جدید هستم که کاملا همتا به همتا است و نیازی به کنترل شخص ثالث( یعنی بانک مرکزی)  ندارد. میتوانید این سفیدنامه یا whitepaper را در سایت bitcoin.org مشاهده کنید که با عنوان« بیتکوین، یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» منتشر شده است.

در تاریخ 3 ژانویه 2009 اولین واحد بیتکوین ایجاد شد – به نام بلوک صفر یا بلوک پیدایش. درواقع تاریخ 3 ژانویه 2009 تاریخ تولد یک سیستم مالی جدید است. در هر 10 دقیقه یک بلوک جدید ایجاد شده و در ازای آن به ماینرها بیتکوین پاداش داده می شود.

بیتکوین پاداش داده شده به ماینرها بعد از تشکیل هر 210 هزار بلوک نصف می شود که این رخداد راHalving می نامند. برای مثال، سال 2009 در هر 10 دقیقه 50 بیتکوین پاداش داده می شد. اولین Halving در سال 2013 رخ داد و پاداش ماینرها برای نخستین بار نصف شده و به 25 بیتکوین در هر 10 دقیقه رسید و اکنون پاداش ماینرها 6.25 بیتکوین در هر 10 دقیقه است. Halving بعدی در سال 2024 رخ خواهد داد.

هر یک بیتکوین به 100 هزار واحد کوچک تر به نام ساتوشی تقسیم می شود.

فهمیدن بیتکوین چندان سخت و دشوار نیست. برای مثال، اگر شما یک بیتکوین داشته باشید می توانید از آن مثل ارزهای رایج برای خرید لوازم موردنیازتان استفاده کنید.

تکنولوژی بلاکچین

رمزارزها بخشی از یک بلاکچین و شبکه موردنیاز برای تامین انرژی آن هستند. بلاکچین یک پایگاه داده مشترک است، طوری که هر کسی از هر جای جهان به داده های ثبت شده در بلاکچین دسترسی دارد.

امنیت شبکه بلاکچین بخاطر ساختار به خصوصی که دارد بسیار بالاست. بلاکچین شبکه ای از واحدهای متصل بهم است. هر واحد به اندازه مشخصی ظرفیت ذخیره داده دارد. بعد از پر شدن ظرفیت یک واحد، واحد جدیدی که ساخته می شود حاوی یک کپی از داده های واحد پیشین است. کپی دائمی داده ها در واحدهای جدید مثل این میماند که من یک برگه قرارداد خرید یک خانه را در دست دارم و از روی آن 100 هزار بار کپی میکنم و در میان 100 هزار نفر پخش میکنم. حال من تصمیم میگیرم تا اطلاعات مربوط به قیمت خرید خانه را تغییر بدهم. مثلا اگر در قرارداد ثبت شده که من این خانه را به قیمت 2 میلیارد تومان خریده ام من به هیچ عنوان نمیتوانم آنرا تغییر داده و بگویم که به جای 2 میلیارد تومان، 3 میلیارد هزینه کرده ام! چون آن 100 هزار نفر دیگری که  یک کپی از قرارداد خانه ی من را در دست دارند این تغییر را نمی پذیرند.

وظیفه ثبت و تایید تراکنش های بیتکوین به عهده ماینرهاست. زمانی که یک تراکنش تایید می شود، ماینرها یک بلوک (واحد) جدید را می سازند که در ازای ساخت واحد جدید به ماینر بیتکوین پاداش داده می شود.

بیت کوین از الگوریتم هش SHA-256 برای رمزگذاری داده های ذخیره شده در بلوک های روی بلاک چین استفاده می کند. به عبارت ساده تر، داده های تراکنش ذخیره شده در یک بلوک به یک عدد هگزادسیمال 256 بیتی رمزگذاری می شود. این شماره شامل تمام داده‌های تراکنش و اطلاعات مرتبط با بلوک‌های قبل از آن بلوک است.

هر تراکنش جدیدی که انجام می شود در صف تایید همزمان تمام ماینرها قرار میگیرد. یعنی ثبت و تایید یک تراکنش در گرو تایید تمام ماینرهای جهان است.

چطور میتوان بیتکوین ماین کرد؟

برای استخراج بیت کوین می توان از سخت افزارها و نرم افزارهای مختلفی استفاده کرد. در سال 2009 وقتی بیتکوین تازه معرفی شده بود، علاقمندان می توانستند با کامپیوتر شخصی خود بیتکوین ماین کنند. اما با افزایش تعداد ماینرهای شبکه، سختی تایید تراکنش ها بالا رفت ( اصطلاحا سختی شبکه افزایش یافت) و دستگاه های مخصوصی به نام ماینر برای اینکار تولید شدند.

برای تبدیل شدن به یکماینر بیت کوین، چندین گزینه دارید. شما می توانید از رایانه شخصی خود برای استفاده از نرم افزار استخراج سازگار با بیت کوین و پیوستن به یک استخر استخراج استفاده کنید.استخر استخراج(Mining Pool)، محلی مجازی است که جامعه‌ای از ماینرها هر کدام قدرت پردازشی دستگاه‌های خود را در آنجا با یکدیگر ادغام می‌کنند تا شانس خود را برای سودآوری در ماینینگ افزایش دهند. از آنجایی که رقابت بر سر حل کردن مسائل پیچیده ریاضی ( تایید تراکنش ها) در شبکه بیت کوین بسیار زیاد است، ماینرها قدرت پردازشی خود را در استخر استخراج متمرکز می‌کنند. احتمال موفقیت با کامپیوتر بسیار پایین است. همانطور که پیش تر گفتیم سختی شبکه بالا رفته و امکان اینکه رایانه شخصی شما بتواند با دستگاه های پیشرفته ماین رقابت کند تقریبا وجود ندارد.

اگر توانایی مالی دارید، می توانیدیک ماینرASIC خریداری کنید. معمولاً می‌توانیدیکدستگاه جدید را با قیمتی در حدود 20000 دلار پیدا کنید، اما حتما لازم نیست که این مقدار هزینه کنید چون باید هزینه برق و تهویه را هم مدنظر بگیرید. میتوانید برای کاهش هزینه ها از دستگاه های دست دوم هم استفاده کنید.

دستگاه شما برای فعال شدن نیاز به اتصال به یک استخر استخراج دارد.

از معروفترین استخرهای استخراج CGMiner و BFGMiner هستند. هنگام انتخاب یک استخر به کارمزدی که از شما دریافت میکند، چگونگی پرداخت پاداش ها و مقررات استخر را حتما بررسی کنید.

چطور میتوانم بیتکوین بخرم؟

اگر قصد ماین بیتکوین را ندارید میتوانید از صرافی ها بیتکوین بخرید. ممکن است بدلیل قیمت بالای بیتکوین نتوانید یک واحد کامل آنرا خریداری کنید، اما نگران نباشید شما میتوانید واحدهای کوچک تری از بیتکوین را  خریداری کنید. ابتدا در یک صرافی مطرح و مطمئن حساب معاملاتی ای باز کنید. هویت خود را احراز کرده و سپس می توانید به صرافی ریال واریز کرده و در بازار صرافی به مقداری که مایل هستید خرید کنید.

یکی از صرافی های ایرانی ای که میتوانید از آن بیتکوین خریداری کنید صرافی نوبیتکس است. ابتدا در صرافی احرازهویت کرده و سپس با واریز ریال می توانید رمزارز موردنظر خود را خریداری کنید.

لینک ورود به صرافی نوبیتکس: ثبت نام

توجه داشته باشید که بیتکوین خریداری شده را در صرافی نگه داری نکنید و دارایی رمزارز خود را به یک ولت( کیف پول ارز دیجیتال) انتقال دهید. فرقی نمیکند که صرافی ایرانی باشد یا خارجی. امنیت صرافی ها به مراتب کمتر از ولت هاست.

چگونه میتوان از بیتکوین استفاده کرد؟

بیت کوین در ابتدا به عنوان یک روش پرداخت همتا به همتا طراحی شد. اما با افزایش قیمت و رقابت با دیگر بلاکچین ها و رمزارزها موارد استفاده از بیتکوین درحال رشد است و در زمینه های بیشتری از آن استفاده می شود.

پرداخت

برای استفاده از بیتکوین باید یک ولت داشته باشید. ولت ها از کلیدواژه های مربوط به بیتکوینی که صاحب هستید نگهداری میکنند، که این کلیدواژه ها به صورت خودکار در هنگام انجام یک تراکنش وارد می شوند و تراکنش انجام میگیرد. امروزه بسیاری از فروشندگان و بازرگانان معاملات خود را با بیتکوین انجام میدهند.

برای خرید یک کالا با بیتکوین باید آدرس ولتی که میخواهید به آن رمزارز انتقال بدهید را در ولت خود وارد کنید و بعد تراکنش انجام می شود.

*نکته بسیار مهم: پیش از انجام اولین تراکنش رمزارزی خود حتما ویدیوهای آموزشی مربوطه که در اینترنت به وفور یافت می شوند را مطالعه کرده و سپس اقدام به انجام یک تراکنش کنید. اگر آدرس ولت مقصد وارد شده اشتباه باشد شما هیچ گاه نمیتوانید بیتکوین از دست رفته خود را بازگردانید.

سرمایه گذاری

با رشد قیمت و افزایش محبوبیت بیتکوین در بین عموم بسیاری از ثروتمندان به سرمایه گذاری در این زمینه علاقمند شدند. با ایجاد اولین صرافی ها در سال های 2009 تا 2017 درخواست ها برای خرید بیتکوین افزایش یافت و برای نخستین بار در سال 2017 قیمت بیتکوین به 19 هزار دلار رسید.

ریسک های سرمایه گذاری در بیتکوین

رشد قیمت سریع و شدید بیتکوین باعث شد تا بسیاری از سرمایه گذاران طمع کرده و به هوس استفاده از باقی رشد قیمتی که به نظرشان قرار بود اتفاق بیفتد شروع به خرید و نگهداری بیتکوین کردند. اما از طرف دیگر معامله گران خبره در این زمینه شروع به گرفتن معاملات فروش استقراضی کردند و قیمت افت کرد. تا جاییکه در سال 2019 قیمت آن به 3180 رسید و یک سال بعد بیش از 300% افزایش یافت (28984 دلار) و در نیمه اول 2021 به رشد خود ادامه داد و در نوامبر 2021 با رکوردشکنی های پی در پی به 69000 دلار رسید. قیمت کنونی بیتکوین 19000 دلار است.

سرمایه گذاری در بیتکوین بسیار سودده است اما اگر ناآگاهانه انجام گیرد نه تنها سودی به همراه نخواهد داشت بلکه باعث زیان های سنگین و غیرقابل جبرانی میشود. برای جلوگیری از ضرر اول از همه آموزش معامله در بازارهای مالی را جدی بگیرید و سپس به معامله بپردازید. نگران نباشید بازارهای مالی فرار نمیکنند همیشه فرصت برای انجام یک معامله سودده وجود دارد اما شما باید راه و چاه معامله کردن را از بر شوید تا به موفقیت برسید. تیم پاسار تریدر با 3 سال سابقه آموزش ترید در بازارهای مالی در کنار شماست تا شما را تا سرمنزل مقصودتان که همان تریدر حرفه ای شدن است همراهی میکند. روی لینک مشاوره تلفنی که در بالای صفحه قرار داده ایم کلیک کرده و با پشتیبان مجموعه تماس بگیرید.

ماین یک بیتکوین چقدر زمان می برد؟

به طور متوسط 10 دقیقه طول می کشد تا شبکه ماینینگ یک بلوک را تایید کرده و پاداش آن را دریافت کند، که معادل 6.25 بیتکوین در هر یک بلوک است. تقریبا 100 ثانیه برای استخراج یک بیتکوین.

آیا بیتکوین سرمایه گذاری مناسبی است؟

تاریخچه سرمایه گذاری در بیتکوین بسیار کوتاه و همراه با فراز و نشیب های فراوان است. اینکه آیا گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است یا خیر! بستگی به سرمایه و ریسک پذیری شما دارد. همیشه باید قبل از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال با یک متخصص مالی مشورت کنید تا مطمئن شوید که آیا مورد خوبی را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده اید یا نه.

چگونه میتوان با بیتکوین درآمد داشت؟

شما میتوانید با خرید و فروش بیتکوین در قیمت های مختلف از آن درآمد داشته باشید که نیازمند آموزش و تخصص در زمینه ترید در بازارهای مالی است. یا اینکه با ماین بیتکوین و فروش آن در صرافی ها به درآمد برسید که این راه نیز سختی های خاص خود را دارد.

ممکن است برخی از فعالین در این مارکت سرمایه گذاری در ICOها که همان معرفی اولیه کوین ها هست را به شما معرفی کنند. اما سرمایه گذاری بر ICOها و پروژه های ناشناس بسیار خطرناک و احتمال بر باد رفتن سرمایه شما بسیار بالاست.

نتیجه گیری

پیش از سرمایه گذاری در هر زمینه ای دانش لازم و مربوط به آن زمینه را به دست بیاورید. سپس تصمیمی عاقلانه و باتوجه به شرایط خود بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *