فهرست بستن

اثر انتخابات میان دوره ای آمریکا بر بیتکوین

همه می دانیم که اقتصاد آمریکا، بزرگترین اقتصاد جهان است. تولید ناخالص داخلی آمریکا شامل 24% کل تولیدات جهان می شود، اما اثر اقتصاد آمریکا بر جهان بیش از این می باشد. ارزش بازار سهام آمریکا برابر با 44.7 تریلیون دلار است که شامل 48% از کل بازارهای جهان می شود. تقریبا نیمی از سرمایه دنیا در آمریکا متمرکز شده و دلار نیز ارز پشتیبان جهان است.

بنابراین آینده سیاسی این کشور روی اقتصاد کل جهان اثرگذار است. مخصوصا وقتی که هر یک از احزاب، سیاست های اقتصادی متفاوتی را دنبال می کنند. نظرسنجی ها حاکی از این هستند که انتخابات میان دوره ای آمریکا می تواند پیامدهای مهمی بر فارکس و ارزهای دیجیتال داشته باشد.

تریدرها باید حواسشان به چه چیزی باشد؟

به عنوان یک تریدر باید در زمان انتخابات محتاط عمل کنید، چون ممکن است نتایج انتخابات روی پیش بینی های روند بازار تاثیر بگذارد و برعکس چیزی که شما انتظار آنرا دارید عمل کند.

برای مثال جرج سوروس در سال 2016 بدنبال انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری، سرمایه گذاری گسترده ای در بازار سهام انجام داده بود. اما سرمایه گذاری های وی به زیان یک میلیارد دلاری منجر شد. اینکه چه کسی در انتخابات پیروز می شود مهم نیست، آنچه که بازارها را به حرکت وادار می کند سیاست های اقتصادی ای است که اعضای کنگره آنرا تصویب می کنند.

براساس نظرسنجی ها جمهوری خواهان در این دوره از انتخابات میان دوره ای از رقیب خود پیش هستند و احتمال اینکه آنها کنترل کنگره را در دست بگیرند زیاد است. اما هنوز نمی توان با قاطعیت نظر داد که در مبارزه انتخاباتی مجلس سنا جمهوری خواهان آرای بیشتری را به دست خواهند آورد یا دموکرات ها. در نظرسنجی ها جمهوری خواهان پیشرو هستند ( که البته نتیجه انتخابات می تواند متفاوت از نتایج نظرسنجی ها باشد) اما دموکرات ها به واسطه معاون رئیس جمهور که وزنه سنگینی است، کنترل مجلس سنا را در اختیار دارند. اینکه چه حزبی در انتخابات سنا پیروز می شود، هم چنان معلوم نیست.

اثر انتخابات بر بیتکوین

محتمل ترین نتیجه ایجاد دولت دوپاره است به این معنی که کنگره به دست جمهوری خواهان باشد درحالی که رئیس جمهور از حزب دموکرات است. اکثرا هر حزبی که رئیس جمهور از آن باشد، در انتخابات میان دوره ای کرسی های کنگره را از دست می دهد. از آنجایی که بایدن یک دموکرات است، براساس تجربه و تاریخ احتمالا جمهوری خواهان پیروز خواهند بود.

همچنین آنطور که در تاریخ ثبت شده زمانی که رئیس جمهور از حزب دموکرات باشد و جمهوری خواهان کنترل کنگره را در اختیار داشته باشند، شرایط برای رشد بازارهای سهام فراهم می شود. همانند زمانی که باراک اوباما و کلینتون رئیس جمهور بودند. شاخص S&P 500 در زمان اوباما 73% و در زمان کلینتون 181% رشد کردند. در حالتی غیر از این ( یعنی زمانی که جمهوری خواهان یا دموکرات ها کنترل کامل را داشتند یا ریاست جمهوری در دست جمهور خواهان و کنگره در دست دموکرات ها بود) شاخص S&P 500 تقریبا بدون تغییر می ماند.

باتوجه به هم گرایی که بین نمودار شاخص  S&P500 و بیتکوین دیده می شود، احتمال اینکه با پیروزی جمهوری خواهان در بلند مدت قیمت بیتکوین نیز مانند S&P 500 رشد کند، وجود دارد.

تاثیر کوتاه مدت و نیز بلند مدت نتیجه انتخابات بر بازارهای مالی

تجربه نشان داده که پیروزی جهوری خواهان در آغاز باعث ریزش بازارهای مالی می شود، اما پس از مدتی رشد قیمت سهام شرکت ها آغاز می شود. برای مثال در سال 1994 که جمهوری خواهان پیروز میدان بودند برای 7 سال پیاپی بازار سهام رشد کرد. بنابراین باتوجه به روند نظرسنجی ها، سرمایه گذاران خود را برای سرمایه گذاری در زمینه های مختلف آماده کرده اند.

تاثیر انتخابات بر تورم

موضوع اصلی که روی سیاست گذاری های فدرال رزرو و چشم انداز دلار اثر می گذارد، تورم است که عمدتا ناشی از افزایش هزینه های دولت است. در گذشته، کنگره های جمهوری خواه سعی کرده اند که با محدود کردن عملکرد رئیس جمهور دموکرات هزینه های دولت را کنترل کنند و آنرا کاهش دهند که باعث کاهش تورم می شود. اما اگر دموکرات ها پیروز شوند باتوجه به اینکه مانعی برای هزینه کردن بیشتر دولت در زمینه های گوناگون وجود ندارد، احتمال افزایش تورم بالاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *